SEKCJE KLUBU - KARATE KYOKUSHIN - ETYKIETA I PRZYSIĘGA DOJOhttp://pu.i.wp.pl/bloog/78052478/50242154/750799_karate_kyokushin_big.jpg Etykieta Dojo jest zbiorem zasad, regulujących zachowanie się karateki w sali ćwiczeń i nie tylko. Oprócz aspektów czysto etycznych zawiera w sobie elementy kurtuazyjne, przewijające się w ukłonach i pozdrowieniach, a także specyficzny ceremoniał, wprowadzający ćwiczących w swoistą atmosferę towarzysząca treningom karate. Bardzo ważnym czynnikiem sportu zwłaszcza jeśli chodzi o sztuki Budo jest również dyscyplina. Kyokushinkai-kan Karate Honobu w Tokio przestrzega tak niewiarygodnie dyscypliny, że nikomu nawet na myśl nie przyjdzie ją złamać.

Wejście do Dojo (miejsce ćwiczeń) to nie tylko wejście do budynku, ale także do świątyni. Wchodząc do sali i wychodząc z niej pozdrawiamy w milczeniu "Chiden" (świątynię Dojo) wykonując ukłon górną połową ciała, pochylając głowę (ułożenie stóp jak przy Fudo-Dachi). Wyrazisz w ten sposób szacunek do miejsca ćwiczeń i znajdujących się wewnątrz osób, a temu co robisz nadasz właściwą rangę. Pozdrawiamy również wszystkich głośnym "Oesh.  Nie spóźniaj się na zajęcia. Jeżeli jednak dojdzie do tego to siądź w siadzie klęcznym (Zazen) w wyznaczonym do tego miejscu i czekaj na znak prowadzącego, po którym będziesz mógł włączyć się do zajęć.

Zbiórka - uczniowie oraz starsi (sempai) ustawiają się według stopni frontem do prowadzącego trening. Najstarszy rangą (sempai) staje jako pierwszy, pozostali ustawiają się za nim według stopni zaawansowania tj. w pierwszym szeregu siedzą zawodnicy z najwyższymi stopniami, w ostatnim zawodnicy bez stopni.

  • Na komendę "Seiza" siadamy w pozycji "Zazen" (na kolanach, pośladki na piętach, a zaciśnięte pięści na pachwinach).
  • Na komendę "Mokuso" (medytacja) wszyscy zamykają oczy i następuje medytacja Zen. Jest to stan, który rozpoczyna się odprężeniem umysłu i ciała przed treningiem. Skoncentruj się na oddechu, spróbuj rozluźnić możliwie wszystkie mięśnie, oderwij się od kłopotów dnia codziennego. Skoncentruj się oczekującej Cię pracy, by efekty były możliwie największe, by czas przeznaczony na zajęcia nie był czasem straconym.
  • Na komendę "Mokuso yame" (koniec medytacji) otwieramy oczy.
  • Na komendę "Shinden ni rei" (ukłon dla miejsca ćwiczeń,świątyni) wykonujemy ukłon w przód z jednoczesnym podparciem rąk na obu pięściach przed sobą. Ważne jest aby pośladki przywierały do pięt a głowa była skierowana do przodu.

Następnie nauczyciel obraca się twarzą do uczniów, po czym prowadzący ceremoniał woła odpowiednio:

  • Shihan-ni-rei - ukłon dla mistrza, profesora (jeśli nauczyciel posiada 5 Dan i powyżej)
  • Sensei-ni-rei - ukłon dla mistrza, nauczyciela, który posiada stopień do 4 Dan
  • Sempai ni rei - ukłon w stronę "starszych rangą
  • Otagai ni rei - ukłon wzajemny - dla pozostałych

Po każdej komendzie wszyscy kłaniają się z głośnym "Oesh". Po ceremonii oczekujemy na dalsze polecenia dotyczące treningu.

W czasie trwania zajęć musisz podporządkować się prowadzącemu. Ćwiczysz na jego wyraźne polecenie lub przyzwolenie. Wykonując polecenia w skupieniu i ciszy, możesz ustrzec się przed wypadkiem. Podczas rozmowy z nauczycielem przyjmujemy pozycję "Fudo-dachi". Na uwagi prowadzącego odpowiadaj ukłonem z głośnym "Oesh". Pozwoli mu to na zorientowanie się, że je zrozumiałeś i jesteś gotowy zastosować się do nich. Do nauczyciela nigdy nie zwracamy się po imieniu a jedynie "Shihan" lub "Sensei". Do starszego rangą zwracamy się "Sempai".

W czasie zajęć nie wolno opuszczać DOJO bez zezwolenia nauczyciela i asystenta.

Do przeprowadzania ćwiczeń dobieraj współćwiczących według wagi i wzrostu. Kłaniamy się partnerowi przed i po każdym wspólnym ćwiczeniem. Rywalizuj zgodnie z ustalonymi przepisami. Kontroluj swoje zachowanie. Pamiętaj - na zajęciach masz tylko przyjaciół!

Wychodząc z sali ćwiczeń należy ustąpić miejsca starszemu stopniem, ta zasada obowiązuje w każdej sytuacji bez względu na miejsce.

Opuszczając salę i szatnię pamiętaj o konieczności pozostawienia po sobie porządku.

Karategi muszą być zawsze czyste i całe. Pas wolno nosić tylko zgodnie z danym stopniem. Na karategi mogą być naszyte tylko trzy emblematy: na lewej piersi emblemat Kyokushinkai, na lewym rękawie emblemat Kanku. Wszelkie inne napisy-znaczki są niedozwolone.

Do zajęć staraj się przystępować wypoczętym. Prowadź higieniczny tryb życia, min.:
- kładź się i wstawaj o tych samych porach
- śpij przynajmniej 8 godzin
- znajdź czas na relaks w ciągu dnia
- jedz regularnie i odżywiaj się prawidłowo
- nie jedz bezpośrednio przed, ani po zajęciach
- noszenie podczas treningu obrączek, pierścionków, zegarków, łańcuszków itp. jest w czasie treningów surowo zabronione, mogą spowodować zranienie.

DOJO jest miejscem, gdzie buduje się męstwo, a wyższe uczucia ludzkie budzą się w ekstazie ciężkiej pracy. Jest to tajemnicze miejsce gdzie umysł ludzki szlifowany jest w pocie czoła.

Głównym celem karate powinno być osiągnięcie odpowiedniego stopnia samokontroli, niezależnie od charakteru danej jednostki.

Karate nigdy nie atakuje pierwsze.

Słowo "Osu" wypowiadane na każdym treningu oznacza ukłon (pozdrowienie), szacunek dla współćwiczących oraz dla wartości wyznawanych w sztuce karate kyokushin. Wypowiadane jest nie tylko do starszego stopniem, lecz także do każdego współćwiczącego. Karatecy tworzą bowiem jedną wielką rodzinę. Kiedy zaczynasz trening i wchodzisz na salę, a także, gdy go kończysz, kłaniasz się Instruktorowi i Kolegom mówiąc "Osu". Następnie, gdy opuszczasz Dojo - zatrzymujesz się w drzwiach, kłaniasz się i jeszcze raz mówisz "Osu". Robiąc to, uznajesz wartość sztuki kyokushin i ducha samowyrzeczenia, który jest jednoznaczny z nieustannym doskonaleniem samego siebie.

Przysięga dojo

1. Będziemy ćwiczyć nasze serca i ciała dla osiągnięcia pewnego, niewzruszonego ducha.
2. Będziemy dążyć do prawdziwego opanowania sztuki karate, aby kiedyś nasze ciało i zmysły stały się doskonałe.
3. Z głębokim zapałem będziemy starać się kultywować ducha samowyrzeczenia.
4. Będziemy przestrzegać zasad grzeczności poszanowania starszych oraz powstrzymywać się od gwałtowności.
5. Będziemy spoglądać w górę ku prawdziwej mądrości i sile porzucając inne pragnienia.
6. Będziemy wierni naszym ideałom i nigdy nie zapomnimy o cnocie pokory.
7. Przez całe nasze życie, poprzez dyscypliną karate, dążyć będziemy do poznania prawdziwego znaczenia drogi którą obraliśmy. Nie będziemy stosować i rozpowszechniać sztuki karate poza DOJO.

 
design: Grzegorz Kudyk